Prihlášky na štúdium

Uchádzač alebo zákonný zástupca maloletého uchádzača môže podať 2 prihlášky na vzdelávanie na 2 stredné školy alebo na 2 odbory vzdelávania tej istej strednej školy.
V odôvodnených prípadoch môže podať ďalšie 2 prihlášky na štúdium v odboroch vzdelávania, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania a ďalšiu prihlášku v druhom kole prijímacích pohovorov :
· 2 prihlášky na talentové odbory
· 2 prihlášky na 1. kolo prijímacích pohovorov
· 1 prihláška na 2. kolo prijímacích pohovorov

Termíny podania prihlášok na štúdium

Uchádzač alebo zákonný zástupca maloletého uchádzača podáva prihlášku riaditeľovi ZŠ, ktorú žiak navštevuje, do 20. februára na štúdium v odboroch vzdelávania, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania; do 10. apríla na ostatné odbory vzdelávania. Na prihláške uvedie termín prijímacej skúšky. Riaditeľ ZŠ odošle prihlášku na strednú školu :
a) do 28. februára na štúdium v odboroch vzdelávania, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania,
b) do 20. apríla na ostatné odbory vzdelávania.

Organizácia prijímacieho konania

Riaditeľ strednej školy zverejní :
- počet žiakov, ktorých možno prijať do 1. ročníka
- termíny konania prijímacích skúšok
- formu prijímacej skúšky, jej obsah a rozsah
- jednotné kritériá na úspešné vykonanie skúšky a ostatné podmienky prijatia na štúdium pre oba termíny prijímacieho konania
- kritériá na prijatie uchádzačov bez prijímacej skúšky
a) do 1. februára pre štúdium v odboroch vzdelávania, ktoré vyžadujú overenie špeciálnych schopností, zručností alebo nadania,
b) do 31. marca pre ostatné odbory vzdelávania.

Termíny prijímacích skúšok

Ak na prijatie uchádzača treba overiť špeciálne schopnosti, zručnosti alebo nadanie, riaditeľ strednej školy určí na toto overenie termín v čase od 25. marca do 15. apríla. Prijímacie skúšky sa konajú v dvoch termínoch v druhom úplnom májovom týždni v pondelok a z organizačných dôvodov sa môžu uskutočniť v utorok a v druhom úplnom májovom týždni vo štvrtok a z organizačných dôvodov sa môžu uskutočniť v piatok.
Talentové PS
- od 25.3. do 15.4. 2011
- 1. kolo PS
- 9. mája 2011 pondelok /utorok/ prvý termín PS
- 12. mája 2011 štvrtok /piatok/ druhý termínPS
- 2. kolo PS
- 21. júna 2011 utorok /stredu/

Riaditeľ strednej školy rozhodne o tom, či sa na škole vykonajú prijímacie skúšky v ďalšom termíne na nenaplnený počet miest pre žiakov, ktorých možno prijať do tried prvého ročníka. Toto rozhodnutie zverejní najneskôr do 6. júna. Prijímacia skúška sa koná v treťom úplnom júnovom týždni v utorok a z organizačných dôvodov sa môže uskutočniť v stredu.Riaditeľ SŠ zverejní výsledky prijímacieho konania na výveske školy :
- do 3 pracovných dní odo dňa termínu konania talentových PS
- do 3 pracovných dní odo dňa konania druhého termínu 1. kola PS
- do 3 pracovných dní odo dňa termínu konania 2. kola PS

Zápis na strednú školu

Riaditeľ strednej školy rozhodne a odošle uchádzačovi rozhodnutie o prijatí na
štúdium a zároveň mu oznámi miesto, termín a spôsob zápisu na štúdium na SŠ.
Zápisný lístok :
SŠ vykoná zápis na základe zápisného lístka, ktorý vydá príslušná základná
škola. Základná škola vydá uchádzačovi o štúdium iba jeden zápisný lístok, ktorý je
prenosný .
Zápisný lístok si ponechá stredná škola, na ktorú sa uchádzač zapíše.
Ak je uchádzač úspešný aj na ďalšej strednej škole a uprednostní štúdium na tej
strednej škole, zruší zápis, vyzdvihne si zápisný lístok a odovzdá ho tej strednej
škole, na ktorú sa zapíše. Ak sa uchádzač nezapíše, rozhodnutie, ktorým bol
uchádzač prijatý na štúdium v strednej škole, je neplatné.

Odvolanie proti rozhodnutiu o neprijatí

Proti rozhodnutiu riaditeľa SŠ o neprijatí sa môže uchádzač alebo zákonný zástupca
maloletého uchádzača odvolať v lehote :
- do 5 dní odo dňa doručenia rozhodnutia /štátne školy/
- do 15 dní odo dňa doručenia rozhodnutia /cirkevné a súkromné školy/